شنبه 29 دي 1397   07:45:03
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1396/10/20 چهارشنبه4/ دکتر کرباسیان در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما؛
ایجاد شفافیت مالی در فرآیند مالیات ستانی، اولویت ماست
وزیر اقتصاد ضمن دفاع از برخی معافیت های مالیاتی که به تولید کمک می کند، بر لزوم ارائه کارنامه شفاف گردش مالی از سوی بخش های اقتصادی تاکید کرد.
به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، مسعود کرباسیان در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما، درباره وضعیت معافیت‌های مالیاتی و این انتقاد که ۵۰ درصد اقتصاد ایران از مالیات معاف است، گفت: برخی معافیت‌ها که به افزایش ظرفیت هایی تولیدی و اشتغال کمک می کند ضرورت دارند، مثلا معافیت شرکت دانش‌بنیان و مناطق کمتر توسعه‌یافته باید وجود داشته باشد.

وی افزود: درباره سخنان اخیر رئیس‌جمهور هم باید بگویم، ایشان تاکید دارد که باید همه کارنامه مالیاتی شفاف داشته باشند و اگر قرار است کسی معاف از مالیات باشد باید نرخ مالیاتی وی به صفر برسد، یعنی ضمن اینکه ما باید اطلاعات لازم را از وضعیت مالی بخش‌های مختلف اقتصاد ایران داشته باشیم، ضروری است، بخش‌هایی از فعالیت ها، از پرداخت مالیات معاف باشند.

کرباسیان درباره بخش کشاورزی نیز توضیح داد: در این بخش، مواردی که برای سرمایه‌گذاری در دوره خاص مطرح می‌شود، باید معاف باشند. همچنین در ماده ۱۲ مالیات ارزش افزوده هم بخش‌هایی مانند دارو و کالاهای اساسی معاف شده است، با این حال ما معتقدیم همه بخش‌ها باید شفاف باشند.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: طبق گفته رئیس‌جمهوری باید به سمت بازتوزیع مالیات‌ها برویم تا به این ترتیب به سمت رفع فقر مطلق حرکت کنیم.

وی در ادامه گفت: در سال‌های گذشته یکی از برنامه‌های ما افزایش سهم مالیات در بودجه بوده است، همچنان که در سال ۱۳۹۲ سهم نفت در اقتصاد ۴۳ درصد بود و در سال ۱۳۹۵ این سهم به ۲۶ درصد رسید چرا که سهم بخش مالیاتی بیشتر شده بود.

 
امتیاز دهی